Başak Doğan

Başak Doğan

Ses Eğitimi, Piyano

1989 Çorlu’da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi’nin ardından lisans ve yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisansını müzik felsefesi üzerine yaptı. Avrupa’nın bir çok ülkesinde koro şefliği ustalık sınıflarına, koro yarışmalarına ve festivallerine katıldı. Boğaziçi Kadınlar Korosu’nu kurdu ve 2011’den 2014’e dek Boğaziçi Üniversitesi Caz Korosu’nun şefliğini üstlendi. 2015’te kurduğu üniversite öğrencilerinden oluşan Chromas’ın şefliğini yürütüyor.

Ayvalık Zeytin Çekirdekleri ve birçok sosyal sorumluluk projesinde gönüllü koro şefi olarak yer alan Başak Doğan, 2016’da Danimarka Kraliyet Akademisi koro şefliği yüksek lisansına kabul edilen ilk Türk öğrenci oldu. Başak Doğan provalarında ifade özgürlüğünü ve müzikal üretimi destekleyecek yeni yenilikçi teknikler kullanıyor, her performansa seyirciyi de dahil ediyor ve interaktif bir müzik yaratmayı hedefliyor.

Chromas ile kurulduğundan bu yana dünya standartlarında bir repertuvar oluşturup Türkiye’yi ve Türkiye’den çıkan müzikleri dünyada en iyi şekilde temsil ediyor. Bunun için çok sesli müziğe farklı bir bakış açısıyla yaklaşıp, türkü ve Türkçe şarkı düzenlemeleri, Türk bestecilerin eserlerinin prömiyerlerini yapıyor, Avrupa’da sık sık koro festivallerinde sahne alırken birçok uluslararası koro festivallerine de konuk şef olarak davet edilen Başak Doğan, Müge Eraydın Müzik Okulu’nda da 4 yıldır ses eğitimi ve piyano dersleri vermeye devam ediyor.